#2166 KARABINEK MAUSER M/98K F1, CELOWNIK ZF41, "byf", 1943, KAL. 30-06

mauser m98k f1

CENA: 10 500 zł

#2166 Karabinek Mauser 98k produkcji zakładów "byf" (Mauser AG Oberndorf) z roku 1943. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przejęty przez armię norweską i poddany typowemu remontowi - wraz z dziesiątkami tysięcy innych 98k. Remont polegał przede wszystkim na wymianie lufy na standardowy kaliber 30-06 Springfield. Ponieważ ten nabój jest nieco dłuższy od 8x57JS - przeróbka wymagała także wykonania wycięcia w komorze (poniżej daty) oraz wydłużeniu oryginalnego magazynka. Z tego samego powodu (inne osiągi naboju) - kształt wycięcia w szczerbinie był zmieniany na kształt litery U (oryginalne wycięcie do naboju 8x57IS było w kształcie litery V). Ponadto piaskowano kolbę (przy tej okazji najczęściej niemieckie oznaczenia stawały się mało lub w ogóle nieczytelne), a następnie malowano ją lakierem bezbarwnym. Norwegowie nadawali także nową numerację wyremontowanej broni - pomijając numerację niemiecką. Na trzewiku kolby niemiecki numer był skreślany - a dobijano nowy, z myślnikami przed i za cyframi. Lewy bok komory nabojowej frezowano na płasko - i tam także umieszczano nowy numer, wraz z oznaczeniem armii norweskiej "HAER". Pozostałe elementy broni, z numerami już tylko niemieckimi, składano jak popadnie - chociaż czasem znaleźć można egzemplarze w pełni zgodnymi numerami niemieckimi. Na koniec całość była oksydowana na nowo - za wyjątkiem babki i trzewika kolby. Tak wyremontowany karabin wprowadzono na uzbrojenie wojska norweskiego pod oznaczeniem "M/98K F1".

Oferowany egzemplarz jest wersji z celownikiem optycznym ZF41. Całość złożona już dla armii norweskiej - baza pod montaż wykonana już przez Norwegów (na wzór oryginalnej niemieckiej - pierwszej wersji - tzw. flat roller), kolba też jest produkcji norweskiej, tak samo jak wycior oraz pas nośny. Sam celownik jest 100% niemiecki - pierwszy model, z montażem flat roller - czyli pasujący do bazy. Celownik posiada tylko oznacznenia niemieckie, ma oryginalną oksydę oraz oryginalne osłony przeciwsłoneczne. Optyka sprawna, regulacja sprawna - widać jednak nieco zabrudzeń na krawędziach soczewki. W komplecie oryginalny pojemnik na celownik - typowy, 100% textbook - przemalowany typową, norweską farbą ogólnowojskową. Oryginalna farba niemiecka (dunkelgrau) widoczna jest pod spodem. Oznaczenia w postaci kodu producenta "jvb" oraz odbioru WaA, szlufka parciana oryginalna. Pojemnik nie jest francuską kopią!

I tak najczęściej wygląda rzeczywistość - ORYGINALNE niemieckie karabiny "snajperskie" z celownikiem ZF41 (i nie tylko) są po prostu praktycznie niespotykane na rynku. Zdecydowana większość z tych, które widzimy w ofertach aukcyjnych, czy w sklepach - to po prostu zwykłe, ordynarne podróbki na bazie oryginalnego celownika i jakiegoś tam karabinu - "ulepione" w celu zarobienia kasy na naiwnych. And a fool and his money are soon parted :-)

Tutaj również nie mamy do czynienia z oryginalnym niemieckim "snajperem" - ale także nie z podróbką - a z wojskowym karabinem armii norweskiej na bazie niemieckich komponentów. Przewód lufy w stanie lustro. I tyle.

 BROŃ DOWOZIMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU - RAZ W MIESIĄCU