#2156 KARABINEK MAUSER M/98K F1, STEYR "660", 1939, G29/40, KAL. 30-06

mauser m98k f1

CENA: 6 000 zł REZERWACJA

#2156 Karabinek Mauser G29/40 produkcji zakładów "660" (Stey Daimler Puch) z roku 1939. Wyprodukowany jeszcze na bazie polskiej komory i zamka (przejętych z bieżącej produkcji F.B. Radom) - wszystkie te części mają polskie odbiory. Na komorze typowy dla G29/40 tych karabinów polski orzeł z datą 1939.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej przejęty przez armię norweską i poddany typowemu remontowi - wraz z dziesiątkami tysięcy innych 98k. Remont polegał przede wszystkim na wymianie lufy na standardowy kaliber 30-06 Springfield. Ponieważ ten nabój jest nieco dłuższy od 8x57JS - przeróbka wymagała także wykonania wycięcia w komorze (widoczna poniżej daty produkcji) oraz wydłużeniu oryginalnego magazynka. Z tego samego powodu (inne osiągi naboju) - kształt wycięcia w szczerbinie był zmieniany na kształt litery U (oryginalne wycięcie do naboju 8x57IS było w kształcie litery V). Ponadto piaskowano kolbę (przy tej okazji najczęściej niemieckie oznaczenia stawały się mało lub w ogóle nieczytelne) - a następnie malowano ją lakierem bezbarwnym. Norwegowie nadawali także nową numerację wyremontowanej broni - pomijając numerację niemiecką. Na trzewiku kolby niemiecki numer był skreślany - a dobijano nowy, z myślnikami przed i za numerem. Lewy bok komory nabojowej frezowano na płasko - i tam także umieszczano nowy numer, wraz z oznaczeniem armii norweskiej "HAER". Pozostałe elementy broni, z numerami już tylko niemieckimi, składano jak popadnie - chociaż czasem znaleźć można egzemplarze w pełni zgodnymi numerami niemieckimi. Całość była oksydowana na nowo - za wyjątkiem babki i trzewika kolby. Tak wyremontowany karabin wprowadzono na uzbrojenie wojska norweskiego pod oznaczeniem "M/98K F1".

Przewód lufy w stanie lustro. Ogólnie bardzo czysty i ładnie utrzymany karabinek. To nie to samo, co rasowy polski Mauser - ale mimo to polecamy. 

 BROŃ DOWOZIMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU - RAZ W MIESIĄCU