#2152 KARABINEK MAUSER G33/40 GÓRSKI, "dot",1941, POLITI, kal. 8x57

G33/40 dot1942

CENA: 8 000 zł

#2152 Karabinek Mauser G33/40 kal. 8x57 przeznaczony dla niemieckich oddziałów górskich. Produkowany w latach 1940-1942 - tylko w fabryce Brno w Protektoracie. Broń oznaczona kodem literowym tejże fabryki ("dot"), oraz datą 1941. Oferowany egzemplarz został po wojnie przejęty przez policję norweską. Zachowano oryginalny kaliber, a broń poddano remontowi - a na komorze wykonano płaski frez i wybito tam oznaczenia "POLITI", godło Norwegii, oraz nowy numer seryjny. Remont, oprócz naniesienia oznaczeń policyjnych - polegał na ponownym oksydowaniu elementów stalowych oraz na delikatnym przeszlifowaniu kolby i jej polakierowaniu lakierem bezbarwnym (ten lakier jest widoczny nadal m.in. na babce). 

Oprócz tych ingerencji wszystko inne jest fabryczne i odpowiednie dla tego modelu: brak odbiorów WaA oraz numerów seryjnych na magazynku, denku, podajniku, bączkach, osadzie bagnetu, itd. Rączka zamkowa jest równieź prawidłowa (z wydrążoną gałką), magazynek jest mocowany wkrętami bez kontr, bączek tylny oraz przedni różnią się kompletnie od bączków standardowego 98k. Również osłona muszki jest zupełnie inna od stosowanej w 98k (nie widać tego, gdy jest założona), także kompletnie inna jest szczerbina. Tak MA BYĆ. 

Bardzo rzadko spotykana broń. Dostępne na rynku europejskim G33/40 w znaczącej WIĘKSZOŚCI wypadków to egzemplarze pochodzące właśnie z norweskiej policji - ale podrasowane poprzez przetoczenie komory "na okrągło" i zlikwidowanie frezu z napisem "POLITI". Ponieważ przy tej operacji znikają także oryginalne oznaczenia - są one wybijane kompletnie od nowa - krzywo i byle jak. Praktycznie wszystkie G33/40 z Niemiec tak wyglądają :-(((

Przewód lufy - potrzebny jest tylko jeden wyraz: lustro. W komplecie pas nośny produkcji niemieckiej, drugowojennej. Wycior nieodpowiedni dla tego modelu - ale od 98k (nadal z epoki, produkcji niemieckiej).

BROŃ DOWOZIMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU - RAZ W MIESIĄCU